12 Ocak 2010 Salı

Bundanonyılsonraki Ben


(Zengin Eylem - Temsili)

Bundanonyılsonraki ben,

Naber?

Geçen bir dergi okuyordum, aklıma geldin.“10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” konseptinde, kariyer, ilişkiler, para, mevkii gibi konularda ne durumda olmak istediğimizi belirlememizi anlatan modern zamanın gaza getirici ama saçma yazılarından biriydi. Saçma olmasına rağmen okudum. Bilirsin boş işlerin insanıyım.

Düşündüm, düşündüm, 10 yıl sonrasını görmeye çalıştım ama bu beni çok korkuttu. "Ya istediğim hiçbir şey olmazsa?" diye çok tedirgin oldum ve sana yazmaya karar verdim. Ne de olsa ben senden daha tecrübeliyim. Şimdiden bazı tavsiyelerde ve öngörülerde bulunayım dedim.

Şimdi biliyorsun 2010 Haziran’da mezun olacaksın, e sonra ne olacak? Tamam birkaç planın var ama gerçekleştirebilecek misin? Bak "Nasılsa beceremem!" falan deyip de vazgeçmediğini biliyorum, çünkü eminim bundan 10 yıl sonra Japonya’dan dönmüş, hadi o olmadı diyelim mutlaka İrlanda’ya gidip gelmiş bir kadın olacaksın. Çok şey öğreneceksin. Ne öğrendiğini bilmiyorum ama yapmak istediğin bir şey olduğundan şüphem yok. Yine yazıyor olacaksın. Ama bundan para kazanmayacaksın. Belki kendi iş yerini açarsın falan. Minik bir kafen olur. Pastalar, tatlılar yaparsın bir sürü. Değişik kahve aromalarının kokusuyla şenlenmiş sempatik bir mekanda kitap okurken görebiliyorum seni. İşte o mekan senin olm. Kıymetini bil. Kendini geçindirecek kadar kazansan yeter ki hem. Zaten kocan da çalışıyor olacak ya.

Koca dedim de bak. 10 yıl sonra 32 olacaksın. 32 diyorum. O zamana mutlaka evlenmiş olman lazım. Hatta oğlun da dünyaya merhaba demiş olmalı. Ege (evet adı bu olacak.) çoktan ilk adımlarını atmış, ilk defa anne demiş, kocan olacak adamı, bir kere olsun “baba” desin diye çok kere uğraştırmış olacak. Uykusuz geceler geçireceksin tabi o yaşa getirene kadar. Yorgunluk, bıkkınlık yaşayacağın günler olacak. Ama dert etme. Muhtemelen 3 yaşlarında dünya tatlısı bir şeye sahipsin resmen. Şimdi annenin tecrübeli ellerinde bakılmakta olabilir. Her ne kadar geçmişte “Aaa çocuğun olursa ben hayatta bakmam!” demiş olsa da torun sevgisine dayanamayıp, çalıştığın zamanlarda ona göz kulak olmayı kabul edecek merak etme sen.

Nasıl biriyle evlenmiş olduğuna gelince, evet çok hayal kırıklığı yaşadın, yaşayacaksın. Ama bir gün, bir yerde o karşına çıkıverecek. “Tamam bu!” diyeceksin. Senin demen yetmiyor tabi. O da aynı şeyleri hissedecek. Ne istediğini biliyorsun, ah hep böyle olmadın mı sen? İstediğin çoğu şeyi onda bulacaksın. Kesin diyorum ya, güven sen bana. Gülümsemesine aşık olduğun, zekasıyla seni etkileyen, durmadan güldüren, sevimli, ses tonu karizmatik, buram buram Burberrys Classic kokan o adam senin kocan olacak. Oha resmen şanslısın. Tamam olumsuz özellikleri olabilir mesela. Biraz dağınıktır. Sana yemek yapmak ister ama mutfağı mahveder. Belki biraz unutkandır. Doğumgününü unutup basketbol maçı izliyor olabilir. Ama problem değil. O kadar kusur kadı kızında da olmaz mı? Sen de o kadar takmazsın ki bunu. Şimdi takmıyorsun en azından. O zaman da böyle ol. Gül gibi geçinip gidersiniz olm. Boşver. “Bir ilişkide bir taraf alttan almasını bilecek.” der annen. Sen de bunu aklının bir köşesine yerleştir. Ama sen zaten uyumlu insansın, damarına basmadıkları müddetçe hep sabırlı olmadın mı?

Sen azla yetinen insansın biliyorum ama, biraz zengin de olacaksın biliyor musun? Çok istediğin körfeze bakan o evi alacaksın. Perdelerini hiç kapatmayacaksın. Deniz yanıbaşındaymış gibi olacak hep. Balkonda kahveni yudumlarken, gazeteni okuyacaksın. Mis gibi havayı çekeceksin içine. Tabi o zamana hava kirliliği artmış olabilir. Ama sorun değil. 2 tane kedin, bir de köpeğin olacak. Onlarla ilgileneceksin falan boş zamanlarında. Ama çok da sosyal bir insan olacaksın. Gezeceksin bol bol, arkadaşlarınla vakit geçereceksin. Melike’yle girdiğiniz zeytinyağı işi yürümeyecek ama dostluğunuz devam edecek. Ceren’le iş çıkışı Hilton’da birer drink bile alabilirsiniz. Eheh. Tabi kocanla da paraya para demeyip başka bir isim bulduğunuz gibi, eğlenceye eğlence demeyeceksiniz. O restoran senin bu restoran benim, o tatil köyü diğerinin, şu termal otel öbürünün falan. Böyle geçecek günleriniz. Valla şahane ha. Bir insan daha ne ister?

Hepsini istiyorsun değil mi Bundanonyılsonraki ben? Olacak sanıyorsun?

Haha nasıl yedim seni? Şaka yaptım olm. Hemen de inandın.

Bundan 10 yıl sonra ne olacak biliyor musun? Sabahın köründe kırık yatağında tek başına uyanacak, nefret ettiğin işine gideceksin. Kırışıklıkların belirginleşecek yorgun gözlerinin etrafında. Bitkin bir halde döneceksin evine. Dağınık odanda hiçbir şey yapmadan oturacak, bir şeyler izlerken, okurken uyuyakalacaksın. Hakettiğini düşündüğün şeyleri kazanamamış olmanı kabulleneceksin. Öyle bırakacaksın ki kendini, neler hak ettiğinin farkına varacak takatin bile kalmayacak. Boktan bir hayatın olacak ve bununla yetineceksin. Çünkü daha fazlası yok sana hayatta!12.01.2010


Not: "Belki" dinlerken yazıldı.

6 Maruzatım olacak:

ceren dedi ki...

Fakat neden? Yok la yapcan sen en baştakiler olcak on yıl sonra hayatında valla. İş çıkışı Hilton'da birer drink alcaz. =D

Neredeyse Kafasız Nick dedi ki...

Nihaha. Olmayacak işte. Lanet olası pislik. :P

ceren dedi ki...

Yani ben de Dungeon'ın sahibesi olamicam mı? Planlarımızı gerçekleştiremicez mi? Olamaz bu hayır olamaz! Yıkıldım =D

Neredeyse Kafasız Nick dedi ki...

Tamam lan olcan olcan :)

Homo Ludens dedi ki...

SKYNET IS ONLINE AKILLI OLUN!!1 KESERİM İNTERNETİNİZİ. O ZEYTİNCİ BATMAYACAK!

Neredeyse Kafasız Nick dedi ki...

ttnet olmasın o? :P

Template by:
Free Blog Templates